Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Sympozjon: OKOLICE RODZINNEJ EUROPY

Sympozjon: OKOLICE RODZINNEJ EUROPY

Postprzez Klementyna Glińska » Cz sty 06, 2011 8:48 am

Fundacja Pogranicze zaprasza na

SYMPOZJON, pt. OKOLICE RODZINNEJ EUROPY

15 - 17 stycznia 2011
Sejny - Krasnogruda
Piłsudskiego 37Dla Fundacji Pogranicze i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” rok 2011 – Rok Czesława Miłosza – jest czasem szczególnym. Niektóre z przygotowanych przez nas przedsięwzięć stanowić będą zwieńczenie naszej dwudziestoletniej działalności, inne inicjować będą nowe idee i przyszłościowe przestrzenie naszych eksploracji. Wszystkie związane będą z... osobą i dziełem naszego mentora i przyjaciela Czesława Miłosza. Znajdą się wśród nich również takie, które stanowić będą część programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Kulminacyjnym momentem będzie dzień 30 czerwca, dzień setnej rocznicy urodzin Noblisty i wigilii prezydencji Polski w UE, dzień szczególnych wydarzeń w Krasnogrudzie: otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu, Europejskiej Agory i wernisażu wystawy „Szukanie ojczyzny. Świadectwo i proroctwo Czesława Miłosza”.

Rok Miłosza w „Pograniczu” pragniemy zainaugurować sympozjonem „Okolice Rodzinnej Europy”. To dwudniowe spotkanie będzie miało charakter „myślarni” przygotowującej nas i wprowadzającej w Akcję Rodzinna Europa. Tytuł tego zakrojonego na wiele lat projektu „Pogranicza” nawiązuje do słynnej książki Czesława Miłosza „Rodzinna Europa”, wydanej w 1960 roku w Paryżu przez środowiska antykomunistycznej emigracji, przetłumaczonej na prawie wszystkie języki europejskie, komentowanej przez wybitnych humanistów europejskich, w tym filozofów Karla Jaspersa i Jean Hearch. Dla Miłosza „rodzimość” to był problem zakorzenienia Środkowoeuropejczyka we wspólnym dziedzictwie europejskim, nikłej wiedzy Zachodu o wschodniej części kontynentu, zburzenia zimnowojennego muru. Dzisiaj dialog i zbliżenie Wschodu i Zachodu są znacznie bardziej zaawansowane, choć wiele pozostało jeszcze w tej materii do zrobienia. Znacznie poważniejszym problemem staje się jednak wspólnotowość Europy jako całości, zadomowienie w nowej Europie wszystkich Europejczyków, ich kompetencja międzykulturowa umożliwiająca życie razem w świecie otwartych granic, migracji ludności, powstawania nowych pograniczy kulturowych. To właśnie do tych współczesnych wyzwań odnosi się Akcja w głównym nurcie swych działań.

Sposób, w jaki chcemy animować proces realizowania Akcji w przestrzeni Europy wielu języków i granic, z jednej strony nawiązuje do tradycji dysydenckiej, przeciwstawiającej się zimnowojennemu podziałowi Europy, z drugiej natomiast strony pragnie wykorzystać najnowsze techniki multimedialne i inne nowoczesne narzędzia międzyludzkiej komunikacji. Częścią przywołanej tu tradycji jest opowieść o tym, jak „Rodzinną Europę” czytano w środowiskach opozycji demokratycznej dawnego Związku Radzieckiego. Do prywatnych listów wysyłanych z Zachodu do Wilna emigranci wkładali kartkę lub kilka z zakazanego paryskiego wydania książki Miłosza. W Wilnie, a potem w innych miastach imperium, kartki te przekazywano z rąk do rąk, zaopatrując je komentarzami, dyskutując o nich i powoli składając je w całość książki, która pomagała ludziom w ten czas próby odnaleźć się w Europie wspólnych wartości i niezależnie od realności muru berlińskiego czuć się „swoimi wśród swoich”.

Podczas sympozjonu w Sejnach po raz pierwszy publicznie zaprezentowany zostanie legendarny już egzemplarz „Rodzinnej Europy” złożony z pojedynczych kartek nadsyłanych z emigracji. O jego czytaniu i komentowaniu opowiedzą ówcześni opozycjoniści z Wilna: Tomas Venclova, Pranas Morkus i Juozas Tumelis. Swoimi komentarzami podzielą się także m.in. Malgorzata Dziewulska, Andrzej Mencwel, Piotr Kłoczowski, Algis Kalėda, Eigidijus Aleksandravicius, Mindaugas Kvietkauskas. Prezentacji dysydenckiego egzemplarza książki towarzyszyć będzie wystawa podziemnych wydań książek Czesława Miłosza z lat 70 i 80 oraz wydań „Rodzinnej Europy” w różnych językach świata ze zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza. Ponadto w zbiorach tych znajdują się unikalne kolekcje Czesława Miłosza i Tomasa Venclovy, w tym przekazana „Pograniczu” biblioteka litewskiego poety, których w całości zdigitalizowane zasoby zostaną przedstawione uczestnikom sympozjonu. Program dopełni promocja książki „Laiko pameistrys. Czaljadnik czasu. Czeladnik czasu”, wydanej w Wilnie w trzech językach: litewskim, białoruskim i polskim, stanowiącej zbiór esejów o Oskarze i Czesławie Miłoszach. W promocji uczestniczyć będą jej współautorzy: Birutė Jonuškaitė, Tomas Venclova, Algis Kalėda, Eugenijus Ališanka i Krzysztof Czyżewski.

PROGRAM

Sobota, 15 stycznia
20.00 – uroczysta kolacja w Domu Pogranicza.

Niedziela, 16 stycznia
10.00 – 13.30 – sympozjon „Okolice Rodzinnej Europy”, Stara Jesziwa
13.30-15.00 – obiad, Dom Litewski
15.30 – 17.30 – sympozjon cz.2
18.00 – promocja książki „Czeladnik czasu”
19.00 – kolacja, Dom Pogranicza
20.00 – wernisaż wystaw „Miłosz w drugim obiegu” i „Rodzinna Europa w świecie”
20.30 - Café Europa, Biała Synagoga

Poniedziałek, 17 stycznia
9.30 -11.00 – podsumowanie sympozjonu, Stara Jesziwa
11.30 – prezentacja zdigitalizowanych kolekcji Czesława Miłosza i Tomasa Venclovy ze zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza
12.00 – 13.00 – wizyta w Krasnogrudzie
13.30 – 14.30 – obiad, Dom Litewski


info: materiały Fundacji Pogranicze, www.pogranicze.sejny.pl
Klementyna Glińska
Użytkownik
 
Posty: 553
Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 3:38 pm

Powrót do WSPÓLNOTY: NARÓD – SPOŁECZEŃSTWO – PAŃSTWO – EUROPA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Polityka prywatności