Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku

Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku

Postprzez redaktor » Pt wrz 24, 2010 7:17 pm

Konferencja jest częścią projektu: \'Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku. Tradycja i współczesność\', realizowanego w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych \'Artes Liberales\' Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym zadaniem projektu jest przeprowadzenie szerokiej dyskusji na temat pojęcia renesansów w historii kultury europejskiej na Wschodzie i na Zachodzie, ich genezy, stosunku do tradycji antycznej i wzajemnych relacji. Wskazane tu problemy będą rozważane w odniesieniu do zjawisk z przeszłości, ale ważną perspektywą jest także współczesność i prowadzony także obecnie w całej Europie dialog kultur. Celem projektu jest również uporządkowanie terminologii naukowej, dotyczącej tak ważnej dla humanistyki kwestii, jak problem stosunku dziedzictwa europejskiego do antyku, która w literaturze przedmiotu bywa stosowana w sposób subiektywny i wieloznaczny. Pojęcie renesansu, funkcjonujące w sposób odmienny w zachodniej i wschodniej historiografii, odwołuje się do wspólnego antycznego źródła. Refleksja nad trwającym niemal dwa tysiące lat dialogiem pomiędzy Wschodem i Zachodem, może stać się ważnym bodźcem dla zmiany obu perspektyw. W szczególności jednak zależy nam na poszerzeniu zachodniocentrycznego paradygmatu, funkcjonującego we współczesnej, w tymrównież polskiej, humanistyce.

Konferencja \'Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku. Tradycja i współczesność\' została zaplanowana na 19-21
października 2011 r.

http://www.bizancjumarenesansy.uw.edu.pl/konferencje.html
redaktor
Użytkownik
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt cze 24, 2008 11:33 am

Powrót do KONFERENCJE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Polityka prywatności
cron